O Preporodu
BZK „Preporod“ je danas ponos Bošnjaka. To je institucija, koja uz prekid rada u nekim godinama socijalističkog razdoblja našeg društva, traje više od jednog stoljeća i svjedoči o našem kulturno-povijesnom angažmanu i odgovornosti.
Na početku 21. stoljeća BZK “Preporod” predstavlja bošnjačku instituciju kulture koja baštini sve bitne sadržaje, događaje i procese unutar bosanske i bošnjačke kulture u dvadesetom stoljeću. Glavno sjedište (Matični odbor) „Preporoda“ je u Sarajevu, a širom Bosne i Hercegovine su brojna općinska društva – danas ih ima oko sedamdeset. “Preporod” je razgranat u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Sandžaku, Kosovu, Norveškoj, Švedskoj…
Historijat
-
1903Osnivanje "Gajreta"
-
1907Politizacija
-
1923Formacija novog društva
-
1945Nastanak "Preporoda"
-
1949Prestanak rada
-
1990Obnova
-
1992Teško razdoblje
-
1995Promjena naziva
Osnivanje "Gajreta"
Od osnutka 1903 "gajret" je krenup kroz izazove. Već na prvoj Skupštini održanoj 19. juna 1903. Hasan - ef. Hodžić govorio je o "poletu u narodu kog je stvorila Gajretova ideja".
Politizacija
1907. godine, "Gajret" je jako politizirao svoj rad, ali je i djelovao na kulturno - prosvjetnom planu na način kako je to u početku i bilo zamišljeno. Također, 1907 godine, "Gajret" preuzima upravu Društva.
Formacija novog društva
U Beogradu je u septembru 1923. umjesto dotadašnjeg "Gajretovog" pododbora, formiranio posebno društvo pod nazivom "Beogradski Gajret Osman Đikić", kao i novo kulturno prosvjetno društvo "Narodna uzdanica".
Nastanak "Preporoda"
1945. godine dolazi do stvaranja "Preporoda" kao kulturnog društva Muslimana Bosne i Hercegovine u kom su objedinjene sve intelektualne snage, kako bivšeg "Gajreta" tako i "Narodne uzdanice".
Prestanak rada
28. marta 1949. godine, Glavni odbor donosi odluku o likvidaciji "Preporoda" koja biva potvrđena 10. novembra 1949. čime zvanično završava rad "Preporoda"i drugih nacionalnih društava.
Obnova
5. oktobra 1990. godine održana je Obnoviteljska skupština "Prepororda". Odluka o zvaničnom buđenju i obnovi "Preporoda" označila je početak novog doba u kulturnom stvaralaštvu Bošnjaka.
Teško razdoblje
Doba agresije od 1992. do 1995. ostavilo je dubokog traga na rad društva, što je osobito primjetno u odnosu političkih saradnika u radu, ne samo "Preporoda" nego i ostalih nacionalnih udruženja.
Promjena naziva
Društvo je 1995. promijenilo naziv u "Kulturno društvo Bošnjaka", a 1997. dobija naziv " Bošnjačka zajednica kulture".
Organi upravljanja
Azem Feriz
Predsjednik BZK „Preporod“ – Gradsko društvo Mostar
/
Potpredsjednik BZK „Preporod“ – Gradsko društvo Mostar
Edin Kmetaš
Predsjednik skupštine
Harun Kurtović
Sekretar